Ana Sayfa
<< Önceki Sayfa
 
 


   1897' de İstanbul' da doğmuş olan Hasan Ali Yücel Kuleli Askeri Lisesi ve
Darul Funun Yüksek Okulu' nu bitirmiştir. Edebiyat öğrenimi görmüş,
Galatasaray Lisesi ve İstanbul Erkek Lisesi'nde öğretmenlik yapmıştır.

İzmir milletvekilliğine de seçilen Hasan Ali Yücel 1938-1946 yılları arasında
Milli Eğitim ( Maarif ) Bakanlığı yapmıştır. Hasan Ali Yücel Cumhuriyet Dönemi'nin çok yönli kişiliğe sahip seçkin bir
eğitim, kültür ve siyaset adamı kabul edilmekle beraber Köy Enstitüleri'nin de kurucusudur. - Bir Vefa Borcu -
Galatasaray Lisesi' nde yaramaz bir talebe idim. 11. Sınıfa geldiğimde Müdür Muavini Sait Özçelik beni kimsesiz ve amcasız olduğumdan cezalandırılacak bir kurban olarak seçmiş ki
beni çağırdı “ Vedat, seni severim, burda lise 12 sene, tasdikname alıp çıkarsan başka bir okulda bir senede lise mezunu olursun” dedi. “Dilekçemi velim imzalar mı? ” dediğimde “sen halledersin! ” diyerek benim de onun imzasını atacağımı ima etti. Bu şekilde tasdiknameyi aldım, mektepten bütün eşyalarımı toplayıp otele yerleştim.

İstanbul' daki bütün liselere müracat ettimse de tedrisat değişikliği olduğu için beni onuncu sınıfa almak istediler. Bunun üzerine Adana, Malatya gibi Anadolu liselerini dolaştımsa da aynı cevapla karşılaştım. Bu arada Sait bey de beni mektebi terk ettiğim için askerlik şubesine bildirmiş. Ve asker kaçağı olarak da arandığımı öğrendim. Ufak bir devlet memuru olarak çalışıp beni okutan Annem bu duruma çok üzülmüştü. Gidip o zaman Maarif Vekili olan Hasan Ali Yücel' in kapısında günlerce beklemiş ve sokağa çıkan Hasan Ali Yücel' in eşi Refika Hanım' a ağlayarak durumu anlatmış. Ertesi gün Hasan Ali Yücel, o zaman Müdür olan Behçet Güçer' e (Kova Behçet) telefon ederek tekrar mektebe alınmamı sağlattı. Böylece asker kaçağı olmaktan kurtulduğum gibi, nihayet sayelerinde liseyi de bitirmiş oldum.

Altmış seneye yakın geçen bu zaman zarfında Hasan Ali Yücel' e ve eşi Refika Hanım' a vefa borcumu ödeyebilmek için, her abdest alışımda kendilerine Fatiha okumakta ve “Nur içinde yatsınlar, Allah gani gani rahmet eylesin” dileğinde bulunmaktayım.

Vedat DURUSEL - 1944 mezunu

© 2002 - 2019 Her hakki saklidir. |  Gsmezunlari.com  |  e-posta: cimbom@gsmezunlari.com